Wykorzystywany przez nas system EOS P 396 służy do jednostkowej lub średnio seryjnej produkcji elementów z tworzyw sztucznych (poliamidu) metodą Selektywnego Laserowego Spiekania (SLS). W porównaniu do innych technologii druku 3D systemy SLS są na tyle szybkie i precyzyjne, że opłacalne staje się wykorzystywanie ich nie tylko do celów prototypowych, ale również do produkcji seryjnej poniżej 1000 sztuk. Technologia selektywnego spiekania tworzyw sztucznych (głownie poliamidów PA) oferuje również wydruki z materiałów o wysokiej wytrzymałości mechanicznej, temperaturowej i chemicznej, wraz z materiałami z dodatkiem aluminium.
Drukowanie 3D SLS poprzez spiekanie proszku poliamidowego Pa12 odbywa się warstwa po warstwie za pomocą wiązki lasera, którego precyzja pozwala na osiąganie dokładności wymiarowej rzędu +/-0,3%.
Druk 3D w technologii SLS nie potrzebuje tworzenia fizycznych podpór pod skomplikowane geometrycznie modele, gdyż niezwiązany proszek w komorze drukującej jest samoistną podporą dla kolejnych fragmentów, co pozwala na stworzenie dosłownie każdego przedmiotu.
Specyfikacja technologii SLS:
- – maksymalna komora robocza 340 x 340 x 600 mm
- – dokładność ± 0.3%
- – minimalna grubość ścianki modelu 0,8mm
- – grubość warstwy przyrostowej 0,12mm
Zastosowanie technologii SLS:
- – funkcjonalne prototypy, części zamienne
- – przemysł lotniczy, samochodowy
- – obudowy elektroniki
- – przemysł maszynowy, AGD
- – medycyna – modele poglądowe kości do planowania operacji
Dostępne materiały do drukowania 3D SLS:
Poliamid PA 2200 – podstawowy materiał dla systemu SLS, przy większych zamówieniach cena jednostkowa znacząco się obniża, stosowany do funkcjonalnych prototypów 3D, wytrzymały na rozciąganie (45 MPa), odporność temperaturowa do 163⁰C
Poliamid PA 3200GF – wzmacniany włóknem szklanym proszek poliamidowy posiadający wysoką wytrzymałość oraz gładkie powierzchnie, współczynnik wytrzymałości 3200 N/mm2, stosowany do np. obudów poddawanych wysokim obciążeniom termicznym
Alumide – szara mieszanka poliamidów z proszkiem aluminiowym nadająca wydrukom 3D zwiększoną wytrzymałość oraz szerokie spektrum możliwości obróbki (szlifowanie, polerowanie, powłoki, frezowanie, toczenie, wiercenie). Znajduje zastosowanie w produkcji sztywnych części metalicznych dla przemysłu w celu np. testów aerodynamicznych.
Możliwości wykończenia modeli po wydruku 3D SLS:
- – szlifowanie na gładko (piaskowanie)
- – uszczelnianie powierzchni
- – lakierowanie (mat, połysk, wysoki połysk, satyna)