Drukowanie 3D

Technologie druku 3D dopasowane do twoich potrzeb

Oferujemy do wyboru szereg technologii. Dzięki temu masz pewność, że Twoje zlecenie będzie wykonane w odpowiedniej jakości do potrzeb.

Druk 3D w technologii FDM

System druku 3D Stratasys Fortus 250mc jest pomostem pomiędzy prototypowaniem a wytwarzaniem. Komora 254x254x305 mm pozwala na tworzenie dużych modeli lub sporej ilości małych jednocześnie. Drukarka 3D FDM wykonuje dokładne elementy z wytrzymałego tworzywa termoplastycznego, którym jest zazwyczaj ABS (potocznie plastik). Drukarka 3D stosując materiał podporowy z dodatkowej głowicy drukującej, który jest rozpuszczalny w wodzie po wydruku, jest w stanie wytworzyć każdy kształt w powtarzalnej jakości. Bardzo dobre właściwości mechaniczne materiału pozwalają na wykonanie prototypu 3D jak i gotowego funkcjonalnego produktu.

Druk 3D w technologii SLS

Wykorzystywany przez nas system EOS P 396 służy do jednostkowej lub średnio seryjnej produkcji elementów z tworzyw sztucznych (poliamidu) metodą Selektywnego Laserowego Spiekania (SLS). W porównaniu do innych technologii druku 3D systemy SLS są na tyle szybkie i precyzyjne, że opłacalne staje się wykorzystywanie ich nie tylko do celów prototypowych, ale również do produkcji seryjnej poniżej 1000 sztuk. Technologia selektywnego spiekania tworzyw sztucznych (głownie poliamidów PA) oferuje również wydruki z materiałów o wysokiej wytrzymałości mechanicznej, temperaturowej i chemicznej, wraz z materiałami z dodatkiem aluminium.

Druk 3D w technologii MJM

MJM (Multi Jet Modeling) – przyrostowa metoda szybkiego prototypowania, podobna do technologii SLA. Jest to bliźniacza technika 3DSystems dla metody PolyJet, lecz w większości wydruków zauważalnie od niej tańsza. Korzystamy z drukarki 3DSystems ProJet 3500HD Max . Proces tworzenia wydruku polega na wtryskiwaniu światłoczułego tworzywa plastikowego (fotopolimeru). Na stół roboczy dozowana jest warstwa materiału, która następnie jest utwardzana precyzyjną wiązką promieni UV. Ta technologia pozwala aplikować 2 materiały równocześnie, dlatego można zastosować jako drugi materiał wosk do budowy podpory (supportu), który jest wytapiany po wydruku i pozwala na wykonanie dowolnego kształtu.

Druk 3D w technologii CJP

Drukowanie 3D w technologii CJP polega na selektywnym spajaniu warstwa po warstwie kompozytu proszkowego na bazie gipsu przez dozowane ciekłe lepiszcze. Jest to jedyna technologia druku 3D, w której dzięki zastosowaniu 3 dodatkowych głowic drukujących dla trzech podstawowych barw Cyan, Magenta i Yellow, pozwala na tworzenie w pełni kolorowych modeli w trakcie procesu. Dużą zaletą technologii proszkowej CJP jest brak potrzeby korzystania z podpór pod skomplikowane modele, ponieważ niezwiązany proszek dookoła powstającego modelu służy za wsparcie dla kolejnych warstw przyrostowych. Każdy wydruk 3D zostaje oczyszczony i wygładzony oraz pokryty na całej powierzchni specjalnym wzmacniającym strukturę laminatem nadającym prototypowi wodoodporność.

Druk 3D w technologii Polyjet

Technologia drukowania 3D modeli poprzez natryskiwanie z dysz dozujących bardzo cienkich i dokładnych warstw przyrostowych z żywicy, natychmiastowo utwardzanej światłem UV. Jest to najdokładniejsza technologia z druku 3D, dająca w efekcie bardzo gładkie i dokładne powierzchnie modelu. Druk 3D PolyJet na drukarce Objet30Pro charakteryzuje się bardzo szerokimi możliwościami doboru materiałów – od materiałów wyjątkowo twardych po całkowicie elastyczne niczym guma, barwione lub transparentne, odporne na wysokie temperatury czy podobne do polipropylenu. Druk 3D w technologii PolyJet jest zalecany gdy wymagana jest wysoka precyzja modelu lub zachowanie najdrobniejszych detali (poniżej 1mm). Prototypy w tej technologii idealnie nadają się również jako matryca do wykonania formy silikonowej z uwagi na bardzo gładkie powierzchnie. Jest to również jedyna metoda oferująca prototypy całkowicie przezroczyste.

Druk 3D w technologii SLA

Stereolitografia SLA polega na selektywnym utrwalaniu nanoszonej warstwowo żywicy światłoczułej promieniami lasera UV. Proces wymaga użycia elementów podporowych pod postacią cienkich pręcików, usuwanych mechanicznie i chemicznie ze spodu wydrukowanego elementu. Technologia charakteryzuje się niemal jednolicie gładką powierzchnią wydrukowanych modeli oraz jest śliska w dotyku, w przeciwieństwie do większości popularnych technologii FDM (widoczne warstwy przyrostowe) lub SLS (szorstka powierzchnia). Druk 3D SLA stosowany jest do tworzenia gotowych funkcjonalnych prototypów, elementów precyzyjnych urządzeń, obudów elektroniki o wysokiej dokładności, przezroczystych butelek, transparentnych paneli, modeli designerskich, form do odlewów. Warstwa przyrostowa na poziomie 20-60 mikronów jest tak cienka, że może służyć do wykonywania pozytywów do form odlewniczych.

Dlaczego 3D-UP?

3D-Up zostało założone w 2012 roku – byliśmy jedną z pierwszych firm, które zajmowały się profesjonalnym drukiem 3D w Polsce, gdy technologia zaczęła się popularyzować. Od samego początku naszym celem jest oferowanie Klientom najnowocześniejszych i najlepszych rozwiązań w przystępnych cenach i krótkich terminach realizacji.

W naszej firmie drukujemy na sprzęcie jedynie od trzech największych producentów profesjonalnych drukarek – 3DSystems, Stratasys i EOS, co gwarantuje najwyższą dostępną jakość modeli.

Na rynku wyróżnia nas połączenie wysokiej jakości drukarek 3D z bardzo korzystnymi cenami za wydruki osiągniętymi poprzez kilka autorskich rozwiązań obniżających koszty produkcji.

Nasza firma 3D up! znalazła się w gronie najbardziej innowacyjnych podmiotów w Polsce i została nominowana do Polskiej Nagrody Innowacyjności 2015.

Polska Nagroda Innowacyjności to program prowadzony od trzech lat przez Polską Agencję Przedsiębiorczości. Jego celem jest nagrodzenie podmiotów działających na polskim rynku, których działalność cechuje innowacyjność i dbałość o sferę badawczo-rozwojową. Za jego stronę medialną odpowiadają redakcje: „Biznes Plus” w „Gazecie Wyborczej” i „Forum Przedsiębiorczości”, w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Nagrody są wyrazem uznania dla prowadzonej działalności i uhonorowaniem sukcesów. Promujemy tych, których działalność prowadzi do wprowadzenia nowatorskich rozwiązań. Laureatami ubiegłorocznej edycji programu Polska Nagroda Innowacyjności, a także partnerami merytorycznym kongresu zostały między innymi takie podmioty jak: Politechnika Poznańska, Politechnika Świętokrzyska, Politechnika Gdańska, Wojskowa Akademia Techniczna, Narodowe Centrum Badań Jądrowych, Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, Instytut Geofizyki PAN, Politechnika Warszawska.

Dowiedz się więcej o firmie.

Zastosowanie druku 3d

Druk 3D cały czas rozwija skrzydła, dlatego coraz częściej słyszymy o przypadkach, gdzie ingeruje nawet w przemysł masowy. Powstaje pytanie czy dojdzie kiedyś do sytuacji, kiedy zastąpi go całkowicie?

Przypadki gdzie druk 3D wykorzystywany jest do produkcji prototypów należy już do codzienności. Jest to stosunkowo najtańszy i najszybszy sposób na wytworzenie prototypowego modelu. Tak też się stało w przypadku ostatnio bardzo popularnego drona AirDog czy szczoteczki do zębów na Kickstarterze.

O ile tworzenie pojedynczych egzemplarzy przy pomocy druku przestrzennego jest oczywiste, to zobaczmy i porównajmy jak to wygląda przy wykorzystaniu druku 3D w produkcji na przykładzie różnych branż i wielu, naprawdę wielu przykładów. Sprawdźmy czy któraś z branż pokusiła się o przemysł seryjny wykorzystujący drukowanie przestrzenne.

Budownictwo – drukowanie 3D całych domów

Tutaj ostatnio bardzo dużo się dzieje, hitem jest drukowane osiedle w Chinach, gdzie drukarka 3D wydrukowała 10 domów w 24 godziny metodą Contour Crafting. Odnośnie budownictwa warto przypomnieć jeszcze, że Skanska w swojej kilkumilionowej inwestycji również wykorzystała druk 3D do stworzenia unikalnych elementów konstrukcji dachu. Póki co, są to jeszcze pojedyncze przypadki, ale kto wie może za kilka, kilkanaście lat takie rozwiązanie budownicze na stałe zastąpią tradycyjne budownictwo. Nie prognozujmy jednak zawczasu, przejdźmy do kolejnej, aczkolwiek pokrewnej branży.

Architektura wnętrz

Jeśli mowa o architekturze to ciekawe zastosowanie odnalazł projektant François Brument, który zaproponował wielofunkcyjne ścianki, które są praktycznym rozwiązaniem przy przedzielaniu pomieszczenia. Druk 3D został również wykorzystany przy projekcie katedralnego wystroju wnętrza oraz do tworzenia interaktywnej ściany zaprojektowanej przez Polaków. Wszystkie jednak zostały wykorzystane jednorazowo i chodziło raczej o stworzenie oryginalnego pomieszczenia.

Motoryzacja – drukowanie nawet całych aut

Tutaj przykładów zastosowania mamy od groma. Zaczynając od One:1 czyli najszybszego samochodu na świecie, poprzez wskrzeszanie legend motoryzacji, aż po ekologiczny, a zarazem w całości wydrukowany samochód. Odsyłam także do artykułu stricte dotyczącego przyszłości druku 3D w motoryzacji. Ta branża bardzo mocno korzysta z udogodnień jakie oferuje technologia druku 3D jednak jedynie w przypadku Lotus F1 Team wykorzystuje ją w przemyśle seryjnym.

Inżynieria – druk 3D modeli, propotypów

Jeśli chodzi o inżynierię to druk 3D jest zaraz po programach do projektowania 3D najbardziej praktyczną rzeczą jaka może się w tej branży przytrafić. Inżynierowie tuż po zaprojektowaniu konkretnego rozwiązania mają możliwość sprawdzenia tego w praktyce, dotknięcia, przetestowania, zobaczenia czy element jest dokładnie taki jak go sobie wymyślili. Ponadto nie muszą czekać tygodniami na model, który wcześniej był wykonywany np. metodą wtryskową, gdzie forma tworzona specjalnie na tą potrzebę kosztowała bardzo dużo. Temat nie przeszedł obojętnie wśród inżynierów Dell dla których firma zamówiła biurkowe drukarki 3D od olszyńskiej firmy Zortrax. Myślę, że wielu inżynierów może dzięki temu się rozwijać i w łatwy sposób udoskonalać swoje projekty. Myślę również, że wiele domowych projektów open source nie mogłoby powstać lub powstawałyby o wiele wolniej gdyby nie właśnie druk przestrzenny.

Medycyna – drukowanie 3D protez, organów

Medycyna w tej kwestii jest absolutnym fenomenem. Druk opanował tą dziedzinę nauki na dobre. Wymieniać tu można zaczynając od szeregu protez, drukowanych części ciała, leków, aż po modele nowotworów, które mogą pomóc w znalezieniu leku na raka. Druk 3D do tej pory odegrał już ogromną rolę w świecie medycyny i pomógł tysiącom ludzi. Miejmy nadzieję, że będzie się dalej rozwijał z taką prędkością jaką robi to do tej pory. Większość zastosowań druku 3D w medycynie tyczy się indywidualnie dostosowanych wydruków, które są spersonalizowane do konkretnego pacjenta.

Odzież i obuwie – druk 3D w branży odzieżowej

Jeśli mówimy o branży odzieżowo-obuwniczej to warto zwrócić uwagę na fakt, że o ile branża odzieżowa swoje zastosowanie odnajduje raczej wśród projektantów i jest ona wykorzystywana głównie do rozgłosu i na pokazach mody to w branży obuwniczej druk 3D jest bardzo przydatny. Jak w przypadku Nike i obuwia dla zawodowych piłkarzy oraz indywidualnych wkładek do butów.

Meblarstwo i wystrój – druk 3D mebli wnętrz

Na pewno w pierwszej kolejności odsyłam do projektanta Bitonti i jego obszernej kolekcji. Ponadto do wydrukowanych lamp oraz pomysłu designerskich przedmiotów jakie pojawiły się na Kickstarterze. Design, designem, wszystko kwestia gustu. Jednak jeśli chodzi o praktyczniejsze zastosowanie to mogą się przydać np. drukowane złączenia do samodzielnego składania mebli. Póki co są one ciekawym sposobem na tworzenie domowej przestrzenni i czas pokaże czy znajdą uznanie klientów.

Branża spożywcza – drukowanie jedzenia

W tym aspekcie druk 3D również sporo osiągnął, wydrukowane zostały dania z czekolady, ciasteczka Oreo i cheesburgery. W niedalekiej przyszłości u naszych zachodnich sąsiadów będą drukowane całe posiłki dla osób starszych, które mają problemy ze spożywaniem normalnych potraw.

Lotnictwo – zaawansowane wykorzystanie drukowania 3d

Bezapelacyjnie w tej kategorii wygrywa Airbus, który oznajmił, że masową produkcje samolotów z wykorzystaniem drukowania przestrzennego planuje na rok 2018. Airbus będzie drukował niektóre części samolotu i spodziewa się obniżenia wagi całej konstrukcji nawet o tonę (!). W branży lotniczej jednak nie chodzi głównie o ilość, a jakość wyprodukowanych części. Airbus w roku 2013 wyprodukował 623 samoloty (źródło z wikipedii), czy to dużo, czy mało i czy można taką produkcję nazwać przemysłem masowym? Trudno oceniać, jednak bez wątpienia jest to istotna nowina jeśli chodzi o przemysł seryjny tych samych elementów z wykorzystaniem druku 3D. GE największy na świecie dostawca silników odrzutowych również zapowiedział, że druk 3D wykorzysta do produkcji dyszy paliwowej. Tym krokiem planuje zwiększyć liczbę produkowanych części z 1 000 do 40 000 w 2020 roku.

Jak widać na powyższych przykładach druk 3D może odnaleźć swoje zastosowanie w niemalże wszystkich branżach, jednak trzeba pamiętać, że wykorzystanie go w przemyśle masowym jest dużą inwestycją dla fabryk. Profesjonalne drukarki 3D to wysoki koszt dla firmy i o ile czas na wyprodukowanie jednego elementu będzie tak długi jak dzisiaj, drukarki 3D nie wyprą tradycyjnej produkcji seryjnej. Dlatego też przy produkcji, gdzie trzeba wytworzyć tysiące, albo nawet setki tysięcy jednakowych egzemplarzy raczej nie bierze się druku 3D pod uwagę. Fantastycznie odnajduje się natomiast, gdy zależy nam, aby uzyskać coś nietypowego i indywidualnie dostosowanego do odbiorcy.Druk 3D nie stanowi bezpośredniej konkurencji dla dotychczasowej produkcji seryjnej przynajmniej w perspektywie kilku lat. Technologia jednak pędzi z tak zawrotną prędkością, że coraz więcej firm bierze pod uwagę wykorzystanie drukarek 3D w swoich fabryka, a największe koncerny m.in.: Lotus, Airbus, GE mają lub planują wprowadzić je w ciągu najbliższych miesięcy. Patrząc jednak z perspektywy standardowych zakładów produkcyjnych, druk 3D może być jedynie uzupełnieniem produkcji podczas wprowadzania nowego produktu, naprawy maszyn poprzez zapewnienie części zamiennych lub przy produkcji, która jest ukierunkowana na unikalne zamówienia.