Makiety architektoniczne

Dzięki wykorzystaniu druku 3D rozszerzamy możliwości wykonywania makiet architektonicznych i urbanistycznych w połączeniu z klasycznymi technikami modelarskimi. Użycie drukarki CJP potrafiącej w trakcie tworzenia modelu 3D nanosić kolory w oparciu o paletę CMY pozwala na bardzo szybkie i precyzyjne wykonywanie monolitycznych i trwałych makiet architektonicznych.

Zaletami makiety architektonicznej z wydruku 3D jest:

 • – trwałość makiety w porównaniu do papierowych modeli,
 • – dokładność wykonania gwarantowana przez użycie automatycznych drukarek 3D z dokładnościami od 0,2mm do nawet 0,016mm
 • – zdecydowanie niższy koszt wykonania makiety dzięki przerzuceniu najcięższej pracy na automatyczną drukarkę 3D, tworzącą całe osiedla w ciągu kilku dni
 • – pełna paleta kolorów pozwalająca osiągnąć na przykład dachówkę lub wzór cegły na dowolnych powierzchniach bez żadnych ograniczeń geometrycznych
 • – szybkość wykonania – teoretycznie drukarka 3d jest w stanie tworzyć 1 kompletny i kolorowy budynek dziennie co znaczne skraca proces powstawania kompleksowej makiety architektonicznej
 • – skomplikowanie geometrii budynku nie stanowi żadnej przeszkody dla drukarki 3D i nie generuje większych kosztów
 • – dodatkowe prace wykonywane są ręcznie przez uzdolnionych modelarzy z profesjonalnych materiałów do budowy makiet (otoczenie, zieleń, gabloty szklane, podstawy)

Wykonujemy różnego rodzaju makiety architektoniczne:

 • – makiety koncepcyjne budynków
 • – makiety architektoniczne inwestycji
 • – makiety technologiczne i przemysłowe
 • – makiety urbanistyczne rzeźby terenu
 • – makiety zagospodarowania przestrzeni

Nasze realizacje:

Nasza siedziba znajduje się we Wrocławiu, ale mamy klientów z całej Polski oraz klientów zagranicznych.

Poniżej przedstawiamy nasze realizacje makiet architektonicznych z krótkim opisem i ceną za wykonanie (całe wykonanie razem z projektowaniem modelu 3d i różnymi innymi pracami dodatkowymi).

Model koncepcyjny

makieta-architektoniczna-druk-3d-1-500

Koncepcyjny model parametrycznego budynku wykonany techniką druku 3D CJP. Makieta ma bardzo skomplikowaną geometrię ale nie jest to przeszkodą dla proszkowej drukarki 3D, ponieważ materiał jest samo-podpierający się i można osiągnąć każdy zaprojektowany kształt.
Model koncepcyjny

makieta-architektoniczna-druk-3d-2-550

Biały model koncepcyjny organicznego budynku hali wystawienniczej wykonany przez drukarkę CJP. Cała makieta jest parametrycznym ażurem, pusta w środku, co mimo dużego skomplikowania bryły nie stanowi problemu dla drukarki 3D. Model można dodatkowo polakierować na błyszcząco i wygładzić powierzchnie.

Parametryczna wieża widokowa

Wydruk 3D modelu wieży widokowej z projektu pracy dyplomowej na wydziale architektury. Wysokość całkowita 60cm, sklejana z dwóch części. Cała struktura jest wykonana parametrycznie z wielokrotnie skręcającymi się prętami wokół osi makiety.
Model architektoniczny meczetu

makieta-architektoniczna-druk-3d-4

Seria meczetów projektu studentów na wystawę poświęconą architekturze arabskiej. Wysokość makiety ~ 20cm. Makiety zostały wydrukowane na biało aby artysta malarz mógł ręcznie pomalować budynek w skomplikowane błyszczące wzory z kultury arabskiej.

Model architektoniczny meczetu

Seria meczetów projektu studentów na wystawę poświęconą architekturze arabskiej. Wysokość makiety ~ 20cm. Makiety zostały wydrukowane na biało aby artysta malarz mógł ręcznie pomalować budynek w skomplikowane błyszczące wzory z kultury arabskiej.

Model architektoniczny meczetu

Seria meczetów projektu studentów na wystawę poświęconą architekturze arabskiej. Wysokość makiety ~ 20cm. Makiety zostały wydrukowane na biało aby artysta malarz mógł ręcznie pomalować budynek w skomplikowane błyszczące wzory z kultury arabskiej.
Makieta architektoniczna kolor

makieta-architektoniczna-druk-3d-7-1000

Makieta nowoczesnego budynku handlowo – usługowego w ramach pracy dyplomowej na wydziale architektury. Makieta wykonana w technice druku kolorowego na drukarce CJP dzięki czemu można było pokazać skomplikowaną strukturę elewacji w formie nieregularnej siatki.
Makieta architektoniczna zabytkowego dworku

makieta-architektoniczna-druk-3d-8-1100

Wydruk 3D o długości ~ 30cm modelu zabytkowego dworku do makiety koncepcyjnej. Model został umieszczony na większej makiecie z otoczeniem terenowym jako schematyczny budynek, cała makieta była biała stąd brak kolorów i uproszczenie bryły.

Makieta architektoniczna domu jednorodzinnego

makieta-architektoniczna-druk-3d-10-1500

Makieta ukazująca rozkład pomieszczeń oraz podstawowe wyposażenie w projekcie budynku jednorodzinnego jednej z wrocławskich pracowni architektonicznych. Model makiety służy pokazywaniu funkcji mieszkalnych projektu w formie rzeczywistej, zamiast tradycyjnych rzutów płaskich.

Rozkładana makieta architektoniczna osiedla

makieta-architektoniczna-druk-3d-11-3000a

Projekt dla wrocławskiego dewelopera ukazująca realizację domów w zabudowie bliźniaczej. Jeden wykonany jako bryła przedstawiająca widok zewnętrzny. Drugi budynek został wydrukowany w częściach aby pokazać układ wnętrz. Makieta wykorzystywana jest na targach mieszkaniowych na stanowisku dewelopera.

Projekt wieżowca z meczetem (wys. 35cm)

Seria meczetów projektu studentów na wystawę poświęconą architekturze arabskiej. Wysokość makiety ~ 35cm. Makiety zostały wydrukowane na biało aby artysta malarz mógł ręcznie pomalować budynek w skomplikowane błyszczące wzory z kultury arabskiej.

Makieta architektoniczna Barcelońskiej Casa Mila

makieta architektoniczna - budynek

Projekt obejmował wykonanie na podstawie zdjęć modelu 3D odwzorowującego ikonę architektury Casa Mila w Barcelonie, wydruk monolityczny budynku (35*25*20 cm), umieszczenie w symbolicznym otoczeniu oraz gablotę z podstawą na wystawę. Cały projekt wykonany od zera przez grafika do celów wydrukowania 3D makiety.

Makieta architektoniczna stacji gazowej

makieta-architektoniczna-druk-3d-13-8000

Makieta technologicznej stacji gazowej dla producenta elektrowni przemysłowych wykonana na targi energetyczne w Moskwie. Ukazuje linię technologiczną w szklanej obudowie oraz słupy energetyczne połączone kablami. Makieta przygotowana do transportu lotniczego poprzez wykonanie drewnianej obudowy transportowej. Wymiar makiety 1,4m x 0,6m.

Makieta architektoniczna Hali Stulecia we Wrocławiu

makieta architektoniczna - hala stulecia

Kompleksowa makieta architektoniczna zespołu Hali Stulecia we Wrocławiu. Hala wykonana poprzez wydruk białych elementów na drukarce 3D CJP, następnie pomalowane ręcznie i przy użyciu aerografu. Otoczenie wykonane ręcznie z materiałów modelarskich oraz frezowane szare budynki otaczające. Całość umieszczona na podstawie oraz w gablocie szklanej.

Makieta architektoniczna instalacji produkcji bioetanolu

makieta-architektoniczna-druk-3d-16

Makieta instalacji do produkcji bioetanolu z wierzby energetycznej wykonana dla Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Elementy makiety zostały wymodelowane na podstawie rysunków i schematów instalacji, pojazdy rolnicze zaadaptowane do projektu, budynek wykonany z pleksi, gablota i postument, teren z elementów modelarskich i wycinanej folii. Wydruk 3D wszystkich elementów w technologii CJP.

Makieta architektoniczna osiedla mieszkaniowego

makieta-architektoniczna-druk-3d-15-18000

Makieta architektoniczna dla wrocławskiego dewelopera do celów wystawienniczych na targi mieszkaniowe i do salonu sprzedaży. Zespół budynków wielorodzinnych wydrukowanych 3D w kolorze z ukazaniem materiałów takich jak cegły czy dachówki. Dodatkowe elementy otoczenia wykonane częściowo drukiem 3D oraz materiałami modelarskimi. Makieta o wielkości 130 * 100 cm.

Makieta architektoniczna instalacji do wytwarzania biopaliwa z alg

makieta architektoniczna - stacja biopaliw

Makieta instalacji do wytwarzania biopaliwa z alg wykonana dla Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Makieta w całości wykonana według naszego projektu oraz modeli na podstawie schematu działania instalacji oraz zdjęć poglądowych. Całość zamknięta w gablocie i ustawiona na postumencie. Wydrukowana w technologii CJP oraz dodatki modelarskie.

Czym się różnią makiety drukowane 3D od makiet robionych ręcznie przez modelarza?

Makiety wykonywane przy użyciu drukarek 3D mają wiele zalet w stosunku do tradycyjnie wykonywanych ręcznie makietach z materiałów papierowych lub plastikowych.

Przede wszystkim model z drukarki 3D jest o wiele bardziej wytrzymały i odporny na uszkodzenia, transport i ingerencję oglądających. Wydruk jest bardzo twardy, dodatkowo pokryty specjalną warstwą ochronną przeciw zabrudzeniom oraz działaniu wody co gwarantuje wieloletnie użytkowanie makiety bez żadnych śladów zużycia. Bardzo istotnym jest fakt wytworzenia kompletnego budynku z wszystkimi detalami i materiałami jako monolityczna bryła, w przeciwieństwie do modeli ręcznie wykonywanych, które składają się z setek małych elementów sklejonych ze sobą, co zawsze ujawnia się rozklejaniem miejscowym niektórych okładzin lub narożników.

Dużym plusem wykonywania makiet na drukarce 3D jest szybkość realizacji. Jedyne ręczne prace to wykonanie podstawy terenowej, budynki z drukarki 3D powstają w przeciągu kilku dni niemalże bez udziału człowieka, dzięki czemu realizacja dużej makiety spada z kilku miesięcy w przypadku pracy ręcznej do jedynie kilku tygodniu przy użyciu drukarek 3D. Sam model budynku bez terenu możemy zrealizować w przeciągu tygodnia.

Istotnym czynnikiem jest też dokładność i powtarzalność wydruków 3D, dzięki czemu np. zespół domków jednorodzinnych będzie wykonany tak że każdy z kilkunastu budynków będzie identyczny.

Brak ograniczeń geometrycznych pozwala na uzyskanie nawet najbardziej skomplikowanego projektu w takim samym koszcie jak typowego, dla drukarki 3D nie ma znaczenie jak skomplikowaną strukturę wykonuje.

Co potrzebne jest do wyceny wykonania makiety architektonicznej?

Aby przygotować ofertę na wykonanie makiety architektonicznej potrzebujemy znać podstawowe wymagania. Najlepiej aby w zapytaniu określić takie parametry:

 • – rozmiar podstawy makiety w centymetrach
 • – jaki jest zakres szczegółowości (czy całe otoczenie z chodnikami, drzewami i małą architekturą czy tylko schematyczne przedstawienie okolicy)
 • – jak wyglądają budynki, które się na niej znajdą (wizualizacje + elewacje + rzut parteru)
 • – projekt zagospodarowania terenu (aby wiedzieć jaki jest układ terenu do odtworzenia)
 • – czy zostanie dostarczony plik z modelem 3D budynków od pracowni architektonicznej czy same rysunki płaskie
 • – dodatkowe wymagania jak na przykład wykonanie gabloty, rodzaj podstawy (na nogach czy postument), oświetlenie, itp.
 • – czy mamy uwzględnić transport indywidualny do danego miasta czy odbiór osobisty (dla dużych makiet konieczne jest wynajęcie odpowiedniego transportu)

Jakie są ograniczenia w wykonaniu makiety architektonicznej?

Dzięki zastosowaniu zaawansowanych kolorowych drukarek 3D możemy wyeliminować większość ograniczeń projektowych trudnych wizualnie makiet. Nawet najbardziej skomplikowana elewacja nie jest problemem dla drukarki 3D. Dzięki pełnej automatyce eliminujemy błąd ludzki spotykany w wykonywaniu ręcznym makiet. Również rozmiar makiety budynku nie jest problemem ponieważ większe niż komora robocza drukarki obiekty można podzielić w programie na kilka mniejszych elementów i po wydruku złączyć ze sobą tworząc bardzo duży model (nawet powyżej metra).

Czy budynki mogą być kolorowe czy trzeba je ręcznie malować?

Tak, użycie jedynej na rynku technologii druku 3D w pełnym kolorze (od 64 000-360 000 dostępnych kolorów w palecie) umożliwia ukazanie każdego rodzaju materiału na elewacji, takie jak cegła, dachówka, drewno czy nawet logotyp inwestora wkomponowany w ścianę makiety. Wygląda to przy tym naturalnie, ponieważ nie ma doklejonej warstwy z kolorowym nadrukiem tekstury ani nie widać ręcznego malowania (które nigdy nie będzie tak dokładne jak maszynowe).

Od czego zależy koszt wykonania makiety architektonicznej?

Głownie cena zależy od wielkości makiety. Im większa podstawa, tym większa też skala budynków a co za tym idzie zużycie materiałów. Nie oznacza to jednak że cena skaluje się identycznie jak rozmiar – niekoniecznie 2x większa makieta będzie 2x droższa, ponieważ niektóre koszty są stałe (jak np. przygotowanie graficzne modelu). Głównym czynnikiem wpływającym na koszty każdej makiety są wielkości budynków drukowanych na drukarce 3D oraz wielkość i skomplikowanie podstawy terenowej.

Czy wykonujecie modele 3D budynków na podstawie rysunków płaskich?

Tak, nasz grafik może wykonać od zera kompletny wygląd budynki z zewnątrz (wnętrz i tak nie widać na makiecie) na podstawie przesłanych rysunków projektowych. Jest to jednak usługa dodatkowo płatna lecz przy większej makiecie jest to stosunkowo niewielka dodatkowa kwota. Jednak przy bardzo małych makietach lub wydruku samego budynku może się okazać że koszt modelowania wyniesie niemal tyle co koszt wydrukowania makiety – wtedy lepiej samemu dostarczyć projekt 3D.

Czy wykonujecie makiety na podstawie samych zdjęć budynku?

Tak, choć należy wtedy mieć świadomość że model 3D może nie odwzorowywać w 100% stanu faktycznego. Tyczy się to często wykonania jakiegoś bardzo znanego zabytku, do którego nie mamy rysunków projektowych (np. kościoły, pałace, zamki, stare budowle, zabytki). Nasz grafik na podstawie zdjęć rzeczywistych lub z Internetu oraz map satelitarnych stara się odtworzyć jak najwierniejszy model 3D takiego obiektu. Potem zostaje wybrać skalę wydruku i możemy dostarczyć gotową replikę do makiety historycznej lub muzealnej.