Najczęściej zadawane pytania i nasze odpowiedzi
Jeśli nie znalazłeś interesującej Cię informacji, skontaktuj się z nami.
Jak przygotować model 3D do wyceny?
Modele do wyceny należy do nas wysłać przez formularz do wyceny lub bezpośrednio na adres mailowy. Pliki prosimy przesyłać w formacie STL / STEP / IGS dla modeli monochromatycznych lub OBJ / VRML / 3DS dla kolorowych. Poprawność geometryczna modeli zostanie przez nas sprawdzona i jeśli to możliwe naprawiona aby plik był gotowy do druku 3D.
Gdyby model zawierał duże ilości błędów lub był źle przygotowany do druku 3d, skontaktujemy się z Państwem w celu udzielenia wskazówek jak zmodyfikować geometrię.
W jakiej skali przysyłać pliki z modelami?
Prosimy o eksportowanie modeli tak aby jednostki obiektu były w milimetrach, co ułatwi nam wycenę. Dla pewności można zawsze podać w treści e-maila jeden z wymiarów charakterystycznych. Jeżeli będzie potrzeba przeskalujemy modele do odpowiednich wartości.
Co jeżeli nie posiadam modelu 3D?
Czy wykonujecie modele 3D na podstawie zdjęć lub rysunków technicznych?
Tak, nasz konstruktor-modelarz 3d potrafi przenieść do trójwymiaru niemal każdy projekt na podstawie dokumentacji technicznej lub mając pożądany obiekt do wglądu. Można to zrobić przy pomocy skanera 3D lub na zasadzie inżynierii odwrotnej. Taka usługa jest zawsze osobno płatna i w zależności od stopnia skomplikowania przeważnie mieści się w granicach 100 – 1000 zł.
Od czego zależy cena wydruku 3D?
Niestety nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż każda drukarka ma swoje algorytmy określające koszt materiałowy oraz eksploatacyjny dla danego modelu. Stąd też nie ma jednolitego cennika określającego koszta wydruku na podstawie na przykład objętości w cm3 modelu. Dlatego właśnie musimy zawsze mieć plik z modelem 3D w celu ustalenia kosztów wydruku.
Dla zobrazowania różnic można posłużyć się przykładem 2 modeli o takiej samej objętości lecz o diametralnie różnych powierzchniach, co spowoduje o wiele dłuższy czas pracy drukarki przy większym gabarytowo modelu i przełoży się na zwiększony koszt wydruku.
Która technologia jest najtańsza?
Jednoznacznie nie da się tego określić dla każdego modelu, czasami różnice w kształcie powodują wzrost kosztów zależnie od technologii.
Dla klasycznego bryłowego obiektu zazwyczaj sprawdza się następujący schemat kosztów: od najtańszej CJP < SLS < FDM < MJM < SLA < PolyJet
Ile czasu trwa drukowanie modeli?
Oczywiście czas druku zależy od wielu parametrów – głownie od wielkości modelu, ale również od wybranej przez Państwa technologii druku 3D.
Dla przykładu posłużymy się modelem wielkości klasycznego telefonu komórkowego:
– 1-2 dni dla technologii CJP
– 2-3 dni dla technologii FDM
– 3-5 dni dla technologii PolyJet/MJM/SLA
– 5-8 dni dla technologii SLS
Im większe modele tym czas się wydłuży, teoretycznie najszybciej uda się wydrukować duże ilości modeli w technologii CJP z uwagi na prędkość drukarki i jej duże pole robocze oraz w FDM jeśli maszyna będzie dostępna w danej chwili.
Czy można drukować większe ilości modeli?
Tak, możemy wykonać 1 sztukę jak również 1000 sztuk identycznego modelu, lecz należy pamiętać że druk 3D jest o wiele wolniejszy od produkcji seryjnej więc większe ilości elementów mogą się drukować nawet kilka tygodni. Dodatkowo w pewnym momencie powyżej danej ilości sztuk, drukowanie 3d przestanie być opłacalne gdyż przekroczy koszta wykonania formy wtryskowej i produkcji seryjnej bardzo tanich elementów. W takim przypadku sugerujemy wykonanie takiej formy (koszt 1 formy to od kilkunastu tysięcy do kilkudziesięciu tysięcy złotych) i produkcję seryjną na wtryskarkach ciśnieniowych.
Im więcej identycznych modeli zostanie zamówionych jednorazowo, tym cena za poszczególną sztukę będzie niższa niż w przypadku zamówienia 1 elementu.
Jak duże modele można drukować?
Mimo że drukarki mają ograniczone pole robocze to niemal każdy model da się podzielić na mniejsze części, wydrukować osobno i skleić odpowiednimi klejami. Najlepiej wychodzi klejenie modeli z MJM i FDM (praktycznie nie widać miejsca łączenia), w pozostałych jedynie widać będzie styk poszczególnych elementów. Oczywiście duże modele to duże koszta i dłuższy czas wykonania. Największy jenolity model bez klejenia można wykonać w technologii SLS i może mieć wymiary 33 x 33 x 60 cm.
Które technologie są najbardziej wytrzymałe lub o największej dokładności?
Najbardziej wytrzymałe materiały są dostępne dla technologii FDM – takie jak ULTEM czy poliwęglan PC-ISO.
Technologia SLS również oferuje bardzo wytrzymały poliamid PA12 o wysokiej precyzji i dowolności kształtu modelu.
Technologie MJM i PolyJet oferują najwyższą możliwą dla druku 3D dokładność wymiarową na poziomie 20-50 mikronów przy zachowaniu dobrych właściwości mechanicznych.
Najmniej wytrzymałą materiałowo technologią jest CJP, dlatego zazwyczaj służy do wykonywania modeli prezentacyjnych, rzadziej funkcjonalnych.
Zepsuła mi się część w urządzeniu, mogę ją wydrukować?
Teoretycznie tak, lecz czy będzie to opłacalne ekonomicznie to już osobna kwestia. Jeżeli uszkodzeniu uległ względnie tani element niedrogiego urządzenia to koszt stworzenia przez nas modelu 3d oraz jego późniejszy wydruk może przekroczyć wartość naprawianego sprzętu. Trzeba zawsze pamiętać że produkt wytwarzany masowo jest nawet 100 krotnie tańszy od identycznego wykonanego przy użyciu drukarek 3D. Dlatego drukowanie elementów zapasowych jest zazwyczaj opcją ratunkową gdy nie mamy możliwości zakupienia oryginalnego komponentu, a bardzo zależy nam na sprawności urządzenia.
Co jest potrzebne do wyceny makiety architektonicznej?
Aby określić koszt wykonania makiety musimy otrzymać kilka informacji takich jak: wielkość podstawy makiety, skala budynków, plan zagospodarowania terenu, rzuty i widoki, plik z modelem 3d jeśli istnieje, wizualizacje inwestycji. Jeśli materiałów jest niewiele, możemy oszacować koszta z marginesem błędu do czasu otrzymania dokładniejszych dokumentacji.
Generalnie makiety wykonywane przy pomocy drukarek 3d są tańsze od klasycznie budowanych przez modelarzy oraz mają o wiele większą odporność na uszkodzenia w transporcie lub użytkowaniu. Zazwyczaj ich wykonanie jest 2x krótsze niż przy pracy ręcznej.
Ile przykładowo moga kosztować makiety architektoniczne?
Cena makiety zależy od bardzo wielu czynników ale na podstawie naszych realizacji możemy wyróżnić kilka uśrednionych kosztów realizacji:
– biały model koncepcyjny – od 200 – 800 zł
– pojedynczy dom jednorodzinny w skali 1:100 – około 500 zł
– dom jednorodzinny na makiecie z otoczeniem – około 1000 zł
– pojedynczy budynek wielorodzinny w skali 1:200 – około 1500 zł
– budynek wielorodzinny na makiecie z otoczeniem – około 2000 zł
– osiedle domów jednorodzinnych na makiecie – od 3000 – 7000 zł
– osiedle budynków wielorodzinnych na makiecie – od 4000 – 10 000 zł