Projektując nowe urządzenie po etapie wykonania elektroniki pozostaje wykonanie estetycznej i funkcjonalnej obudowy. Robienie od razu formy wtryskowej jest nieekonomiczne i bardzo ryzykowne nie znając zapotrzebowania oraz nie mając pewności funkcjonalności projektu. Wykonanie wydruku 3D w materiale zbliżonym do produkcyjnego jak ABS, poliamid, poliwęglan czy polimer pozwala w krótkim czasie i wielokrotnie niższym kosztem sprawdzić poprawność projektu i zgranie się z wnętrzem urządzenia. Wielokrotnie wykonywaliśmy skomplikowane wzory obudów do różnego rodzaju elektroniki czy mechanizmów, które dawały pełną funkcjonalność i odwzorowanie finalnego produktu.
Dzięki drukarce 3D można również wykonać w kilku różnych technologiach opakowanie produktu typu butelka czy pojemnik na płyn, również wodoszczelny czy z kolorową etykietą.
Możemy też wykonać matrycę opakowania, którą użyje się do odlewu z metalu, tworzywa czy silikonu.
Druk 3D w technologii SLS świetnie sprawdza się gdy chcemy wykonać próbną serię produktu do zbadania popytu rynkowego. Wydruk 3D na przykład 100 sztuk obudowy będzie kilkadziesiąt razy tańszy od wykonania przemysłowej formy wtryskowej, która się zmarnuje jeśli w projekcie będą błędy konieczne do poprawy lub popyt na produkt okaże się mniejszy niż zakładany.
Zastosowanie druku 3D do obudów i opakowań:
- – w pełni funkcjonalne obudowy z tworzyw sztucznych
- – koncepty opakowań z taniego materiału do oceny wizualnej
- – matryce opakowań do odlewów
- – krótkie serie produkcyjne przed wytwarzaniem masowym
- – kontrola jakości i poprawności projektu
- – testy wytrzymałościowe i spasowania elementów
- – dopasowanie elektroniki do modelu obudowy
Nasze realizacje:
Poniżej przedstawiamy nasze realizacje opakowań i obudów.
Obudowa urządzenie elektronicznego z miejscem na panel LCD wydrukowana z ABS i poddana obróbce wygładzającej i lakierowaniu
Model testowy opakowania pokazujący możliwości druku 3D w technologii SLS i jej dokładności oraz elastyczność zawiasów.
Kiku częściowa obudowa urządzenia w kształcie cylindra o wysokości niemal 30cm wydrukowana 3D w FDM Fortus.
Obudowa ściennego czytnika linii dłoni w kształcie anatomicznym oraz miejscem na skaner i mocowanie do ściany. Wydruk 3D w technologii CJP.
Prototypowa obudowa nowej klawiatury o układzie ergonomicznym. Wydrukowana 3D z ABS oraz poddana wygładzaniu i lakierowaniu na czerwony błysk.
Projekt zakładał skanowanie 3D istniejącej części panelu, jego projekt 3D, wydruk 3D 20 sztuk z ABS z wygładzaniem do późniejszego lakierowania.
Wydrukowany w technologii MJM o dużej dokładności model zawieszki toaletowej dla producenta takich rozwiązań