Strój kąpielowy wydrukowany na drukarce 3D

druk 3d moda strój kąpielowy wydrukowany 3d
27 Kwi 2015

Powoli druk 3d wkracza do branży mody, na razie na pokazach i wybiegach.

Duże firmy odzieżowe jak Nike i Adidas już eksperymentują z technologią druku 3D w produkcji najnowszych prototypów butów, artyści tacy jak Michael Smith, Francis Bitonti i Iris van Herpen używają jej do wyniesienia ich twórczości na wyższy poziom.

Student z Panamanian Fashion and Textile Design, Nadir Gordon stworzył projekt na zapytanie jak według niego będzie wyglądać przyszłość w świecie mody. Jego odpowiedzą było stworzenie przyciągającego wzrok modelu 3D stroju kąpielowego gotowego do druku 3D. Możliwość skorzystanie z drukarki 3D pozwala popuścić wodze fantazji w kreowanie designu odzieży, z czego skorzystał autor tworząc oszałamiający kostium. Autor inspirował się morskimi falami, które byłyby trudne do odwzorowania tradycyjnymi technikami.

Model stroju został zaprojektowany w 1 dzień w programie Sketchfab, a następnie wydrukowany na prostej w obsłudze i stosunkowo niedrogiej drukarce FDM MakerBot Replicator 2, używając biodegradowalnego materiału PLA. Z uwagi na małą przestrzeń użytej drukarki model musiał być podzielony na 14 osobnych fragmentów i zostać sklejony po wydruku wszystkich części. Cały wydruk zajął według autora niemal 90 godzin.

Modelka prezentująca strój stwierdziła, że mimo iż materiałem jest tworzywo sztuczne przypominające plastik, to czuła się komfortowo. Niestety niedokładność zastosowanej drukarki doprowadziła do kilku uszkodzeń w trakcie noszenia stroju.

W 3D up! moglibyśmy wydrukować taki strój na przemysłowej drukarce SLS o bardzo dużej komorze roboczej (70cm) dzięki czemu składałby się on z maksymalnie 2 osobnych elementów co gwarantowałoby dużo lepsze parametry użytkowe. Drukarka SLS tworzy modele z poliamidu przypominającego Nylon, więc strój byłby w pewnym stopniu elastyczny przy zachowaniu dobrych parametrów wytrzymałościowych.

Share

Marek Miśniakiewicz