Pionierski zabieg serca, w którym pomoże model z drukarki 3D

Pionierski zabieg serca, w którym pomoże model z drukarki 3D
22 Kwi 2015

To pierwszy taki zabieg w kraju. Lekarze w Bielsku-Białej wykorzystują odwzorowane w trójwymiarze serce pacjenta do naprawy zastawki. Pracuje nad tym zespół specjalistów z Polski, Niemiec i USA. Eksperci mówią, że dzięki modelom 3D będzie można wkrótce uniknąć wielu operacji na otwartym sercu.

Model serca wydrukowano na podstawie danych z tomografii komputerowej: -Jest to de facto trójwymiarowy model każdego pacjenta. Dzięki niemu jesteśmy w stanie precyzyjnie i dokładnie zaplanować strategie każdego zabiegu – mówi dr Ludwig Firek, członek zespołu operacyjnego.

-To zdecydowanie ułatwi nam pracę, ponieważ dzięki takiemu modelowi będziemy wiedzieli, czego można spodziewać się w środku, gdzie należy być ostrożnym i w takim razie sukces takiego zabiegu będzie większy – informuje Firek. – Model 3D jest pewnego rodzaju mapą, która pozwala nam się poruszać po wnętrzu serca, które przypomina labirynt – dodaje.

Co to oznacza dla pacjenta?

– Dla pacjenta korzyści płynące z takiego zabiegu są oczywiste. To przede wszystkim krótszy pobyt w szpitalu, mniej cierpienia, szybki powrót do pełnej aktywności życiowej i zawodowej- mówi prof. Paweł Buszman, kardiolog interwencyjny.

Przełomowe jest to, że aby wykonać zabieg na sercu, nie trzeba rozcinać klatki piersiowej i prowadzenia operacji na tzw. otwartym sercu. Przy pomocy tego modelu wystarczy jedynie nakłucie, albo niewielkie cięcie w pachwinie.

Zabieg przeprowadzono w Centrum Badawczo Rozwojowym American Heart of Poland w Bielsku-Białej

 

źródło: tvn24

Share

Marek Miśniakiewicz