Najdoskonalsza proteza dłoni możliwa do wydrukowania na niskobudżetowej drukarce 3D

Najdoskonalsza proteza dłoni możliwa do wydrukowania na niskobudżetowej drukarce 3D
22 Kwi 2015

Drukowana na drukarce 3D proteza jest fantastycznym rozwiązaniem, gdyż jej koszty są relatywnie niewielkie – co ma szczególne znaczenie w przypadku dzieci, które szybko rosną i protezy należy dość często wymieniać.

W najnowszej wersji o nazwie Flexy-Hand 2 – Filaflex Remix, Steve Wood wykorzystał elastyczny materiał, który zapewnia jeszcze lepszą pracę protezy. Dodatkowo wyposażył ją w szereg dodatkowych udogodnień:

  • kanały na ścięgna ukryte dyskretnie wewnątrz protezy
  • regulowane napinacze ścięgień
  • wnętrze dłoni może być wypełnione plastycznymi materiałami w rodzaju silikonu, lateksu, pianki lub Sugru
  • wyciszenie pracy palców

Przy druku 3D prezentowanej protezy Wood użył Filaflexu z firmy Recreus o nazwie Skin I, który ma kolor przypominający skórę. Materiał występuje w dwóch wariantach kolorystycznych – Skin I jest jaśniejszy a Skin II ciemniejszy. Ma to jednak znaczenie drugorzędne, gdyż koniec końców części protezy można przed montażem pomalować.

Projekt jest dostępny do pobrania za darmo z Thingiverse, dzięki czemu może pomóc bardzo wielu osobom na całym świecie. Wood jest członkiem e-NABLE – internetowego centrum społeczności, która zajmuje się tworzeniem coraz to nowszych i lepszych rozwiązań w zakresie protez kończyn górnych. Członkowie społeczności starają się przede wszystkim pomagać dzieciom, gdyż to one potrzebują największego wsparcia w tym zakresie z uwagi na koszty jakie muszą być ponoszone  w związku z wymianami protez wraz z rozwojem i wzrostem dziecka. Niezależnie od tego, Wood prowadzi własną firmę – Gyrobot, która jest biurem konstrukcyjnym specjalizującym się w branży samochodowej, lotniczej i energetycznej. Świadczy również usługi profesjonalnego druku 3D.

 

źródło: centrumdruku3d

Share

Marek Miśniakiewicz