Którą technologię druku 3D wybrać

W ofercie 3D up! znajduje się 6 wiodących technologii profesjonalnego druku 3D, lecz która z nich najlepiej sprawdzi się w danym projekcie zależy od wielu czynników oraz wymagań stawianych wydrukowi. Mimo że wszystkie wydruki wykonywane są na profesjonalnych maszynach produkcyjnych to każda ma też swoje wady, które za to nie występują w innej technologii – mnogośc rozwiązań uzupełnia się, dlatego tak istotne jest aby wiedzieć czego się oczekuje aby wybrać odpowiednią technikę wykonania wydruku 3D. W poniższym poradniku postaramy się w podstawowym zakresie omówić czym kierować się w wyborze technologii druku 3D. Mimo wszystko każde zapytanie traktujemy indywidualnie i jeśli uznamy na podstawie naszego doświadczenia, że lepszym rozwiązaniem będzie wybór innej technologii, niż wstępnie założona w zapytanie, to zaproponujemy korzystniejsze rozwiązanie.

Jaką funkcję ma spełniać wydruk 3D

Określenie do czego potrzebny będzie wydruk 3D, często może ograniczyć koszta jego wykonania. Jeśli model ma służyć tylko do celów poglądowych, aby sprawdzić jak wygląda „na żywo” to być może wystarczy wykonanie go w technologiach koncepcyjnych jak CJP lub średniej jakości FDM na półprofesjonalnym urządzeniu, co znacząco przełoży się na niższą cenę zamówienia. Wtedy jednak nie można wymagać od wydruków wysokiej dokładności oraz wytrzymałości modelu, gdyż nie są to technologie prototypowe tylko poglądowe. Zazwyczaj jednak wydruk 3D ma być prototypem funkcjonalnym, czyli zachowywać wymiary, mieć wysoką wytrzymałość, pasować do złożenia i w takich sytuacjach najlepszym wyborem będzie technologia produkcyjna FDM lub SLS dla większości projektów lub SLA, MJM czy PolyJet dla bardzo precyzyjnych elementów.

Wytrzymałość mechaniczna materiału

W każdej niemal technologii druku 3D występuje kilka materiałów, różniących się właściwościami. Zazwyczaj największe znaczenie dla odbiorców ma wytrzymałość mechaniczna modelu. NA pewno można wtedy odrzucić technologię CJP ponieważ ten materiał jest kruchy i podatny na uszkodzenia mechaniczne, nadaje się do celów koncepcyjnych i poglądowych. FDM niskobudżetowy również nie ma specjalnie wytrzymałego materiału bo jest nim biodegradowlany PLA. Natomiast już produkcyjny FDM posiada szeroki wybór materiałów, od podstawowego ABSplus, z którego wykonujemy 90% wydruków w tej technologii, po jeden z najtwardszych materiałów do drukarek 3D jakim jest ULTEM. Najlepszy kompromis między ceną wydruków oraz parametrami materiałowymi oferuje Poliamid PA12 używany w technologii SLS. Zapewnia on świetne parametry wytrzymałościowe każdego modelu oraz bardzo wysoką jak na druk 3D odporność temperaturową do 180 stopni C.
Z kolei technologię MJM, SLA i PolyJet opierają się na żywicach światłoczułych, których parametry mogą symulować wiele typów materiałów (transparentne, gumowe, woskowe, PP). Z reguły standardowe materiały charakteryzują się średnią wytrzymałością, ponieważ przewagą tych drukarek jest najwyższa precyzja i gładkość powierzchni modeli, a nie wytrzymałość wydruków. Mimo to w bazie materiałów znajdują się takie o wysokich wytrzymałościach jak nano-ceramiczny materiał dla druku SLA, dzięki któremu można osiągnąć wysoką wytrzymałość oraz najwyższą precyzję modeli.

Czy materiał wydruku ma być taki jak docelowego produktu

Często zamawiający oczekują oferty na materiał dokładnie taki jak w specyfikacji produkcyjnej docelowego przedmiotu. Nie zawsze jest to technicznie możliwe, ponieważ druk 3D nie korzysta z identycznych materiałów, które są powszechnie stosowane w produkcji masowej na przykład na wtryskarkach ciśnieniowych. Jednak profesjonalne systemu druku obsługują materiały specjalne, które jak najbardziej symulują właściwości oczekiwanych materiałów produkcyjnych. Najczęściej stosowany jest materiał szeroko używany zarówno w druku 3D jak i w przemyśle, znany wszystkim ABS występujący w technologii FDM pod postacią ABSplus. Poza nim drukarka FDM obsługuję również materiały zbliżone właściwościami do Poliwęglanów – materiał PC, Polyphenylsulfone – PPSU, czy niepalny ULTEM.
W technologii SLA mamy za to do wyboru żywice symulujące gumę, polipropylen, akryl, wosk czy transparentność.
Technologia PolyJet na materiale TangoBlackPlus oferuje elementy elastyczne dokładnie jak guma, dodatkowo umożliwiając pełną kontrolę nad wyborem parametru elastyczności w skali ShoreA.

 

Wkrótce kolejna część poradnika, z odpowiedziami na kolejne zagadnienia dotyczące wyboru właściwej technologii druku 3D do danego modelu.