Amerykańska firma wydrukowała w 3D cały samochód w 44 godziny

druk 3d samochodu
27 Kwi 2015

Jeżeli mamy dużą potrzebę to dzięki drukowi 3D da się zrealizować niemal każdy pomysł.  Pod koniec zeszłego roku firmie z Arizony Local Motors udało się w 44 godziny stworzyć na drukarkach 3D kompletny oraz funkcjonalny prototyp samochodu.

Pojazd zwany Strati kosztował 18 000$ w produkcji i jest przedstawicielem ekologicznych aut elektrycznych o zasięgu do 240 km. W porównaniu do klasycznie produkowanych samochodów zawierających około 20 000 elementów, Strati został zmontowany z jedynie 40 części wydrukowanych na drukarce 3D. Oczywiście materiały użyte w druku nie są tak wytrzymałe jak stal więc maksymalna prędkość pojazdu ze względów bezpieczeństwa została ograniczona do 64 km/h. Nadmienić należy że na drukarkach 3D powstały głownie elementy karoserii wzmocnione później włóknem węglowym, wszystkie elementy mechaniczne zostały wykonane klasycznie, lecz teoretycznie można byłoby je wykonać na znacznie droższych drukarkach spajających sproszkowane metale, jednak ich cena zapewne przekroczyłaby koszta klasycznie wytworzonego pojazdu.

Firma ma zamiar sprzedawać samochody z karoserią drukowaną 3D w cenie 18 000 – 30 000$ i umożliwiać przyszłemu użytkownikowi na dopasowanie pewnych elementów funkcjonalno-wizualnych do swoich potrzeb na etapie produkcji jego własnej i unikatowej wersji nadwozia.

Share

Marek Miśniakiewicz